Anders B. Jakobsen ©

interview18. sep. 2026

Winthers første start: Skal vænne mig til at have bolden

adammossin
Adam Emil Mossin18. sep. 2026
Annonce

Casper Winther satte ord på kampen, hvor Brøndby slog Vejle ud af pokalturneringen. Kampen var samtidig Winthers første fra start.

Brøndby slog Vejle ud af pokalturneringen efter en 2-1-sejr i Nørreskoven.

Casper Winther spillede fra start for første gang i gult og blåt efter sit skifte fra Lyngby denne sommer.

Til 3point og resten af pressen i mixed zone havde han følgende at sige:

- Det var fedt at komme ind at spille. Vi får forsøgt på nogle af de ting, vi gerne vil. Det er ikke alt, der lykkes, og det blev hektisk mod slutningen - men det er jo sådan pokalkampe nogle gange kan blive. Dejligt vi går videre - det er det vigtigste.

At skifte til Brøndby har også betydet, at Winthers hold generelt har mere boldbesiddelse. I hvert fald når Lyngby spiller i Superligaen. Det giver en ændring i midtbanespillerens opgaver.

- Nogle af tingene skal jeg lige vænne mig til en anden spillestil, og nogle medspillere, der spiller mig rigtig meget. Jeg føler, jeg er lidt mere på bolden. Vi spiller lidt mere end i Lyngby. Det skal jeg vænne mig til, jeg bliver sat i flere gode situationer.

En ting der ikke er ændret, er Winthers evner på frispark. Selvom Daniel Wass var på banen, fik den nye nummer femten lov at forsøge sig. Afslutningen gik lige forbi stolpen.

- Det havde været fedt, det er klart. Jeg kan godt lidt at tage frispark - og jeg troede også på den - men det var måske lige lidt for langt ude.

Næste opgave er en særlig en af slagsen. Derby på Brøndby Stadion. Brøndbys nye spiller ser frem til sit første på banen.

- Jeg har set derby på skærmen en masse gange. Det bliver pissefedt at mærke den stemning inde på stadion. Det glæder jeg mig til, fortalte han og fortsatte om fansene:

- De begyndte allerede på sangene lige efter kampen. Kampen betyder meget for klubben, og jeg håber, vi kan vinde den.

Annonce
Annonce

Relaterede nyheder