
Bertram Guldborg ©
Transfer: Sean Klaiber forlader Brøndby - skifter til Bochum

Sean Klaiber er fortid i Brøndby. Mandag skifter han Brøndby og Danmark ud med Bochum og Tyskland.
Nogen stor overraskelse er mandagens transfer næppe. For det har ligget i kortene i mere end et stykke tid, at hollandske Sean Klaiber skulle videre fra Brøndby.
Nu er der sat destination på backens nye klub - og den skal findes i Tyskland i 2. Bundesliga, hvor Bochum spiller for nuværende.
Bochum ligger efter tre runder placeret på en 11. plads ud af 18 med en sejr og to nederlag, nu får den tyske klub tilgang af Sean Klaiber.
Om transferen fortæller fodbolddirektør Julius Ohnesorge til Brøndbys hjemmeside at det længe har ligget i luften at hollænderen skulle videre i karrieren:
- Sean kom til for tre år siden og blev hurtigt en vigtig del af holdet. Siden årsskiftet har situationen dog været en anden, og derfor har det gennem længere tid været vores fælles ønske at finde en ny klub til Sean.
Sean Klaiber selv sender, trods det seneste halve års manglende spilletid, en kærlighedserklæring afsted som afskedssalut:
- Brøndby IF har været min familie og mit hjem, og jeg vil savne det hele. Den opbakning og energi, fansene gav mig fra dag ét, var fantastisk, og det gjorde, at jeg var nødt til at give dem noget tilbage. Det handlede for mig om at give alt på banen og være den bedste version af mig selv. Jeg kommer helt sikkert til at tage Brøndby med mig videre, og det er ikke sidste gang, I har set mig på Brøndby Stadion. Min familie og jeg elsker Danmark og Brøndby for meget.
32-årige Sean Klaiber nåede 78 kampe for Brøndby og fortsætter nu karrieren i tyske Bochum.