
Nanna Møller Karlsen
Regnskabet bløder i Brøndby. Trænerfyringer i sidste sæsons regnskabsår har været dyrt.
Regnskabet for Brøndby IF's sæson 2025/26 viser, at klubben har haft betydelige omkostninger i forbindelse med flere trænerfyringer. I alt er der afsat sytten millioner kroner til medarbejdere, som er fratrådt klubben i løbet af perioden.
En stor del af udgiften hænger sammen med afskedigelserne af cheftræner Steve Cooper og hans trænerstab samt den tidligere cheftræner Frederik Birk. Betalingerne er dermed en konsekvens af de ændringer, der er blevet foretaget på trænerposten gennem sæsonen.
Det er samtidig ikke sikkert, at Brøndby ender med at betale hele beløbet. Hvis eksempelvis Cooper får mulighed for at tiltræde i en ny trænerstilling, inden hans opsigelsesperiode er udløbet, kan det være med til at reducere klubbens samlede udgift.
