Adam Møller Karlsen

interview31. aug. 2026

Splittet Binks: Vi taber fortjent

adammossin
Adam Emil Mossin31. aug. 2026
Annonce

Anfører Luis Binks satte ord på nederlag til FC Nordsjælland, som han mente var fortjent.


Luis Binks mødte 3point og den skrevne presse efter kampen i mixed zone. Anføreren havde det ambivalent med kampen - Brøndby spillede fint i perioder, men man tabte også fortjent.

- Vores bedste præstation, hvis man fraregner målene. Vores præstation var bedre end den har været hidtil, og jeg synes vi startede kampen bedre, end vi har gjort.

- De tog deres chancer. De angreb bedre, og de forsvarede bedre end os. De fik deres tre point fortjent, sagde Binks efter kampen.

FC Nordsjælland havde lidt atypisk stillet sig meget dybt i søndagens kamp. Brøndby pressede til gengæld højt, og det efterlod plads bag Brøndbys forsvarskæde.

Det udnyttede hjemmeholdet mange gange, og det overraske den engelske forsvarsspiller.

- De stod ret dybt. Det var godt for dem, for de har så meget fart frem af i banen. De vil gerne have os op til dem, og så ramme os i bagrummet.

Den første scoring blev Brøndby spillet tynde, da bolden endte hos Alexander Lind, der let kunne sparke bolden i mål. Binks var naturligt ikke tilfreds med scoringerne i mod. Ved det første mente han, at man skulle have begået et frispark tidligere i angrebet.

- Måske skulle jeg have faldet tilbage tidligere, men de kom igennem os alt for let. 

- Det andet mål er også skuffende, for han fik et frit skud - nogen skulle ud til ham, sagde han om Justin Jansens mål uden for feltet.



Ineffektive i offensiven

At blive helt farlige var det store problem for Brøndby ifølge anføreren.

- Vi havde bolden meget, men vi skabte ikke så mange helt store chancer. Mortensen havde et frit hovedstød, men ellers husker jeg ikke mange chancer. Vi var ineffektive.

Måden holdet fik flyttet spillet frem ad, var han dog meget fint tilfreds med. Det var det sidste, der manglede på modstanderens halvdel.

- Vi spillede bolden godt frem fra forsvaret til midtbanen og mellem kæderne. Vores sidste bolde, indlæg og cutbacks skal være bedre. Vi kommer i gode områder, men vi ender med at glide, smide den over overliggeren, eller lave for høje indlæg.

Nederlaget til FCN var det første med Luis Binks som udnævnt anfører.


Annonce
Annonce

Relaterede nyheder