
Anders B. Jakobsen ©
Det har ikke været et nemt forår for vinterens profiltransfer Ousmane Sow - nu udlejes han retur til polsk fodbold.
Succeserne stod ikke i kø for Ousmane Sow i foråret efter vinterens skifte til Brøndby fra polsk fodbold. Offensiv-spilleren noterede sig hverken for mål eller assist, og bekymringerne fra transferanalysen viste desværre sit ansigt.
Spilletiden blev mere og mere sporadisk, og efter trænerskiftet til Thomas Nørgaard har været til til banen set endnu længere ud for Sow.
Det har betydet fodbolddirektør Julius Ohnesorge tidligere i transfervinduet åbent har talt om muligheden for Ousmane Sows fremtid lå et andet sted end i Brøndby.
Polsk fodbold blev hurtigt nævnt som en mulig destination for Sow, og efter forrige uges artikler om et muligt skifte til - og lægetjek hos - Ekstraklasa klubben Jagiellonia Białystok blev skiftet mandag bekræftet.
Ousmane Sow skifter på en 1-årig lejeaftale, der indeholder en købsoption for den polske klub.
Om skiftet siger fodbolddirektør Julius Ohnesorge til klubbens officielle hjemmeside i forbindelse med skiftet:
- Vi har en trup, hvor der er hård konkurrence om pladserne. Ikke mindst i offensiven. Den konkurrence er ikke faldet ud til Ousmanes fordel, og derfor har vi sammen aktivt afsøgt muligheden for et skifte. Det er nu lykkedes, og det er jeg rigtig glad for.
Han udbygger:
- En låneaftale med en af Polens stærkeste klubber, der også skal spille europæisk i denne sæson, er en god mulighed for både Ousmane og os. Som i alle aftaler, når en spiller skifter klub, er der et sportsligt, et menneskeligt og et økonomisk aspekt. Der skal gerne kunne sættes flueben ud for alle tre, og det synes jeg, vi formår med aftalen her. Det gælder både på den korte bane og i forhold til de muligheder, der ligger i aftalen på længere sigt.
Selv siger Ousmane Sow om skiftet retur til polsk fodbold:
- Jeg har været rigtig glad for min tid i Brøndby og for den måde, jeg blev taget imod af både holdkammerater, stab og fans. Jeg har nydt at være en del af klubben, men selvfølgelig vil man som spiller gerne være på banen så meget som muligt. Derfor synes jeg, at det her er en rigtig god mulighed. Jeg kender polsk fodbold, og Jagiellonia er en stærk klub med store ambitioner, så jeg glæder mig til at komme i gang.
