
Anders B. Jakobsen ©
Luis Binks har kun været i Brøndby i lidt over et år, men alligevel holder flere klubber i de europæiske topligaer et vågent øje med Brøndbys kaptajn.
Luis Binks tog i sommeren 2025 et noget anderledes skifte som skotte, da han skiftede britisk fodbold ud med Brøndby og den danske Superliga.
Et skifte, han så som en god mulighed for at komme ud og spille regelmæssig fodbold og for at begå sig i udlandet.
Det skifte må siges at have givet pote for den nu 25-årige Luis Binks, der allerede et år efter sin ankomst til Vestegnen er blevet udnævnt til kaptajn for klubben.
Grundet den gode periode for Binks var han også i sommerens transfervindue selv ude at udtale, at han ikke udelukkede et skifte tilbage til engelsk fodbold eller til en klub på en højere hylde:
– Måske er der lidt ‘unfinished business’ (i England, red.), for jeg var kun i Coventry et enkelt år på en permanent aftale. Men jeg har ikke travlt med at komme tilbage. Jeg er glad, hvor jeg er i øjeblikket.
Binks har også god grund til at drømme om større adresser. For i de seneste dage har der floreret flere rygter om klubber, som har set sig varme på Binks. En af klubberne er blandt andet Everton, som ser Binks som et decideret transfermål til Evertons smalle trup. Det skrev journalisten Alan Nixon i weekenden.
Dog stopper interessen for Binks ikke her. Ifølge Campos oplysninger skulle der angiveligt være flere bejlere fra Premier League end blot Everton.
Der meldes samtidig også interesse fra både Bundesligaen og den italienske Serie A for Binks, som tidligere har tørnet ud i netop italiensk fodbold for Bologna og Como uden den store succes.
Brøndby står imidlertid heller ikke et dumt sted i forhandlingssituationen med Binks. Han er blot 25 år gammel, anfører for klubben, netop udtaget til landsholdet, og så har han en kontrakt helt frem til 2030.
