Nyheder7. maj 2020

Kamil Wilczek vil hjælpe: Donerer fire signerede ALDRIG ALENE-trøjer til Brøndby-auktionen

Kamil Wilczek har stadig Brøndby i hjertet og vil gerne hjælpe klubben. Derfor har han købt fem ALDRIG ALENE-trøjer. Den ene beholder han selv. De fire andre si

3point person
3point.dk7. maj 2020
Annonce

Kamil Wilczek har stadig Brøndby i hjertet og vil gerne hjælpe klubben. Derfor har han købt fem ALDRIG ALENE-trøjer. Den ene beholder han selv. De fire andre signerer han og bortauktionerer i Brøndby-auktionen. FOTO: Lasse Lagoni ALDRIG ALENE-trøjen har her til aften rundet 13.000 solgte eksemplarer. Fem af dem er købt af den tidligere Brøndby-topscorer Kamil Wilczek, som nu er bosat i Tyrkiet, hvor han tørner ud for Göztepe. Den ene af de fem trøjer har Wilczek tænkt sig at beholde. De fire andre donerer han signeret til Brøndby-auktionen, hvor hele det indsamlede beløb går til Brøndby IF, hvor der købes fællesskabsbilletter for beløbet. - Det er svære tider for os alle, men vi må forblive stærke og komme gennem denne periode sammen. Jeg har stadig Brøndby i mit hjerte og jeg vil gerne hjælpe lidt, hvis jeg kan, siger Wilczek til 3point.dk.

>>> DELTAG I AUKTIONEN HER

De fire auktioner ruller med det samme. Trøjerne er produceret og klar i august. Kamil Wilczek planlægger at komme til København, når rejserestriktionerne tillader det, så trøjerne vil være klar til levering, når Wilczek har besøgt Danmark og signeret dem.

Annonce
Annonce

Mest kommenterede nyheder