
Simon Kammer
Oskar Fenger var på holdets vegne en meget glad mand efter storsejren på 5-2 over Lyngby søndag eftermiddag. En sejr, som han tror, giver holdet sult efter mere.
Brøndby havde forinden opgøret været igennem en rekordlang landskampspause, og inden pausen havde holdet samtidig ikke formået at vinde fire Superliga-kampe i træk.
Derfor var sulten også ekstra stor hos de blågule drenge efter at komme ud og jagte en sejr og levere en god præstation.
Og det fik de. Endda med noget af et målshow på Brøndby Stadion søndag eftermiddag, hvor drengene fra Vestegnen vandt med hele 5-2. Flere af de unge Brøndby-spillere kom på tavlen – heriblandt Oskar Fenger, som syntes, at det var en sjov kamp at spille som offensivspiller.
- Vi vidste godt, inden kampen gik i gang, at der ville være meget bagrum at spille i hos Lyngby.
- Den plads og det store bagrum fik vi udnyttet rigtig godt, sagde Fenger.
Ud over den megen plads i bagrummet var det også en fysisk hård kamp med mange nærkampe. Det var noget, Fenger elskede, selvom han stod over for nogle fysisk stærke modstandere.
- Det var en hård, fysisk kamp at komme ind i, sagde Fenger med et smil.
- Men det var samtidig også en sjov kamp at komme ind i.
- Det var en kamp, som passede rigtig godt til mig, da der var meget plads at løbe i.
- Og så var der nogle dueller mod store stoppere, hvilket man skal kunne håndtere på seniorniveau. Det er en del af det, og det var fedt.
At Brøndby lykkedes så godt med tingene mod Lyngby, var set fra Fengers synspunkt heller ikke noget tilfælde. Han mener nemlig, at alle løb mere for hinanden søndag eftermiddag. Det var med til at skabe en stærk synergieffekt.
- Jeg føler, at vi mod Lyngby havde et meget offensivt mindset. Der var så mange spillere på holdet, der tog de tunge løb og skabte plads – både til sig selv og ikke mindst til de andre.
- Så jeg synes, at vi løb det ekstra i dag.
- Vi er mere offensive i vores tilgang, end vi har været tidligere.
- Og det giver helt klart pote i dag, hvor det skaber nok chancer.
At Brøndby gik hen og vandt kampen, var også med til at skabe god stemning i omklædningsrummet. Det mærkede Fenger fra første blanket – en følelse, som holdet har savnet.
- Jeg kan lige love jer for, at der var god stemning i omklædningsrummet.
- Især efter at vi har været igennem sådan en landskampspause.
- Vi havde jo, som vi alle ved, en ikke særlig god periode inden.
- Så det føltes godt, at vi kunne komme stærkere tilbage og vise, hvem vi er som hold.
Brøndby har mulighed for at bygge videre på den gode præstation mod Lyngby, når holdet søndag gæster OB i Odense.
